Nezařazené

Ratanový nábytek

Ratan je liána rostoucí v Indonésii,  Malajsii, ale také v jižní Číně nebo na Filipínách. Většina světových zásob (asi 75 procent) roste v Indonésii, na ostrovech Borneo, Sumbawa, a Sulawesi. Samotné slovo pochází z malajského „rotan“, kterým je nazýváno asi šest set druhů palem. Jde o silnou popínavou rostlinu, s průměrem od jednoho do sedmi centimetrů. Šlahouny takové liány mohou dorůstat až ke sto metrům.
ratanový nábytek na terase.jpg
Nejčastěji se na výrobu nábytku sklízí liány dlouhé patnáct až dvacet metrů. Jde o lehké a ohebné dřevo, které se po napaření ohýbá do požadovaného tvaru.
Ratan byl používán již ve starověkém Egyptě a vlastně až dodnes je většina prací ohledně výroby prováděna ručně, takže se občas mohou na výrobku objevit drobné nepřesnosti, nebo mírné barevné odlišnosti. Což ale naopak nábytku dodává na zajímavosti a ojedinělosti.
Do venkovních prostor se používá ratan, který je neloupaný a tím pádem je jeho jádro chráněno proti nepřízni počasí, povětrnostním vlivům. Pokud chceme ratan do interiéru, pak se kůra při výrobě loupe a používá se jádro ratanu. Taková sloupnutá kůra se pak dále může použít při výrobě třeba košíků.
ratanové židle.jpg
Když je ratan vytvarován do požadovaného tvaru, musí se na něm provést povrchová úprava, jako je broušení, moření, lakování. Z tohoto důvodu je údržba nenáročná, vystačíte si s navlhčeným hadříkem.
Obzvlášť do venkovních prostředí je další variantou takzvaný umělý ratan, nebo též někdy nazývaný syntetický ratan, jde o imitaci přírodního ratanu. Umělý ratan je plně recyklovatelný. Nábytek z umělého ratanu je lehký (jeho základní konstrukce je z hliníku) a velmi odolný proti povětrnostním vlivům, můžete ho používat i při vysokých teplotách a mrazu.
Ať si vyberete přírodní, nebo umělý ratan, najdete nábytek opravdu širokého využití. Od křesel různých tvarů, stolků, postelí, komod až po různé ratanové doplňky. A vaše kancelář, ateliér, či pokoj dostane opravdu zajímavý nádech.