Nákup oblečení není záležitost tak častá jako nakupování potravin, ale ani ne tak občasná jako nakupování kupříkladu doplňků do bytu. Sem tam si občas něco na sebe koupit musíme, buď proto, že staré oblečení už nevypadá příliš reprezentativně, nebo prostě chceme něco nového hezkého na sebe. Nakupování oblečení by se však nemělo stát nějakou „stres-zahánějící“ kratochvílí, kdy si prostě něco koupíme jen proto, abychom to měli. Nemělo by se stát ani prostředníkem k hromadění věcí. Efektivním řešením je minimalistické nakupování.
A v čem že to minimalistické nakupování spočívá? Je to jednoduché – prostě toho koupíte co nejméně. To ale není vše. Zakoupené věci by totiž měly být nejenom hezké, ale měli byste pro ně i mít co nejširší použití. Při minimalistickém nakupování tedy musíte zapojit mozek a uvědomit si, co opravdu chcete a potřebujete a co si naopak kupujete „jen tak“.
V rámci minimalistického nakupování určitě nešlápnete vedle s takovými těmi „basic“ věcmi. Máme tím na mysli jednobarevné oblečení bez přílišného zdobení, které je běžného neextravagantního střihu – tedy něco, co prostě určitě využijete. Ať už jako doplňkový kousek, případně i jako „hlavní hvězdu“ svého outfitu. Do této kategorie spadají různá jednobarevná bavlněná trička s krátkým rukávem, jednobarevná bavlněná trička s dlouhým rukávem, jednobarevné mikiny, modré nebo černé kalhoty/džíny, černé legíny. Vlastně cokoliv jednoduchého, co má současně spíše tlumené základní barvy – tedy kupříkladu černou, bílou, šedou, hnědou, krémovou atd.
Při nákupu vždy zvažujte nejen to, jestli se Vám daná věc líbí, ale také jestli se Vám HODÍ k většině šatníku, který již máte doma. Ideální je pořizovat si kousky, které jsou dobře kombinovatelné s jinými kousky oblečení. Oblečení by tedy mělo být dobře prakticky využitelné, měli byste ho tedy nosit častěji a ne si ho kupovat jen pro nějakou speciální příležitost /a pak na něj už nesáhnout/.
Při minimalistickém nakupování oblečení dozajista platí, že méně je více. Při každém nájezdu od obchodních domů si tedy kupujte nějaký rozumný počet kousků a jen ty, které doopravdy chcete a využijete. Pokud si u nějaké věci nejste úplně jistí, nekupujte ji a popřemýšlejte třeba až doma, jestli do dané věci doopravdy chcete investovat peníze či ne.