Krbová kamna při správné obsluze udělají teplo i radost. Žádná popálená podlaha, žádný kouř v místnosti a nepořádek z popela. Tomu se dá zabránit dodržováním několika zásad. Není problém je ctít, ale musíme je nejdříve znát.
Následující popis je zaměřen na krbová kamna s možností sekundárního vzduchu a terciálním spalováním.
- Základem je řádné vyčištění spalovacího prostoru a popelníku od popela z předchozího dne. U menších kamen s malým popelníkem je to každodenní rutina. Rozhodně se vyplatí pořídit si vysavač popela. Nepráší se a práce jde lépe od ruky.
- Špinavé sklo lze čistit kouskem toaletního papíru a nástřikem běžně dostupných přípravků na čištění krbových skel. A pokud něco vyčistit nejde? Na navlhčený toaletní papír nabrat trochu popelu z krbu a tím dočistit. Špinavé sklo naznačuje topení mokrým dřevem. Mnoho sazí a kouře je i důsledkem hoření s nedostatkem vzduchu. To se stává při snaze omezit předimenzovaný výkon kamen nebo při snaze ušetřit palivo přiškrcením vzduchové klapky.
- Nyní je třeba nachystat dřevo na podpal. Dva menší špalky položit na rošt a na ně navrstvit menší i větší kousky dřeva. Dobře poslouží i kůra. Vložit pevný podpalovač a je připraveno.
- Uzavřít přívod vzduchu pod rošt a přívod sekundárního vzduchu, který "oplachuje" sklo. Pokud by přívody vzduchu nebyly uzavřeny, kouř by šel do místnosti. Pak zapálit podpalovač pod nachystaným dřevem.
- Během zatápění nechat na minimum pootevřená dvířka krbu. Po zatopení je krb ještě studený a dřevo chvilku kouří. Díky pootevřeným dvířkům je kouř rychle odváděn do komína a sklo zůstane čisté. Po celou dobu, kdy jsou dvířka jen přivřena od krbovek neodcházet, ale hlídat, aby nic nevypadlo. Jakmile se kouř vytratí, to je obvykle po několika minutách, dvířka zavřít a otevřít spodní a sekundární vzduch.
Teď už dřevo hoří a může se přikládat a udržovat oheň. Pro každé přiložení je zase potřeba dodržet několik zásad, pokud nechceme, aby kouř unikal do místnosti:
- Počkat až dřevo dohoří a nebudou vidět plameny, jen žhnoucí uhlíky.
- Zavřít přívod spodního vzduchu, otevřít dvířka a přiložit. Dřevo na uhlíky položit, neházet ho. Vhozené dřevo může poškodit šamotovou vyzdívku nebo vyhodit žhavý popel na podlahu našeho bytu. Máme přiloženo? Tak zavřít dvířka a otevřít přívod spodního vzduchu.
Teplota v krbu se zvolna zvyšuje a obvykle po dvou přiloženích má již správnou teplotu. Nyní můžete zkusit zavřít přívod spodního vzduchu. Plameny přestanou skotačit a hoření se zklidní. Po chvilce se však více rozhoří, ale už ne tak bouřlivě. Méně zplodin uniká do komína a hoření je účinnější. Teplota ve spalovací komoře se zvyšuje. Po chvíli můžeme přes zasklení vidět plameny poskakovat kousek nad polínky. Jako by ze dřeva vůbec nevycházely. To je projev terciálního spalování. Proces hoření je nyní nejúčinnější.
Teď je teprve čas se uvelebit v křesle a zadívat se do plamenů. A nezapomenout včas přiložit.