Označení stres pochází z angličtiny, v překladu znamená namáhání, napětí, tlak nebo zátěž. Označuje funkční stav živého organismu, který je vystaven působení mimořádných vlivů. Zahrnuje následné obranné reakce, psychické a fyzické, jejichž cílem je zabránit poškození nebo smrti organismu.
Mezi psychické reakce řadíme přizpůsobení, úzkost a depresi. Určitá míra stresu působí na člověka pozitivně, motivuje jej k vyšším výkonům nebo třeba ke schopnosti lépe se učit. Je-li pomyslná hranice překročena, nastupuje úzkost a deprese.
Fyzické reakce zahrnují činnost mozku, který umožňuje krátkodobě aktivovat rezervy pro boj nebo útěk. Zvýšená činnost nervového a hormonálního řízení ovlivní činnost většiny orgánů v těle. Můžeme proto pozorovat zvýšené prokrvení svalů a naopak odkrvení a omezení činnosti trávicího traktu, zvýšení srdeční činnosti a krevního tlaku. Dochází k uvolňování energetických zásob organismu, napřed glukózy, později i tukových zásob.
Jestliže nemáte pro samé papíry na pracovním stole už ani kousek místa například na šálek s kávou a nestíháte dodržet stanovené termíny, nastal čas zamyslet se a něco s tím udělat. Možná už také nějakou dobu pociťujete výše uvedené reakce vašeho těla. Mohla by vám pomoci tři jednoduchá pravidla.
Nepříjemné a časově náročné úkoly splňte hned ráno. Beztak vás již dost dlouho tížily a po jejich splnění přichází pocit úlevy a chuť do další práce.
Přistupujte k řešení úkolů pozitivně, vytvářením negativních scénářů ve smyslu, že to stejně nezvládnete nebo že to bude trvat příliš dlouho, ještě nikdy nikomu nepomohly.
Jistě je dobré vzít si úkol takzvaně „za svůj“, ale důležité je nebrat si věci příliš osobně. Většinou jste jen jedním z koleček složitého soukolí a sami to jistě nevytrhnete. A soukolí se bude točit dále i bez vás a vašich zbytečných starostí a stresu. Samozřejmostí však zůstává plnění pracovních povinností.