Současný trend vývoje zařizování bydlení směřuje do několika odlišných větví, které korespondují s životním stylem a s našimi finančními a prostorovými možnostmi. V nich stále převažují omezené životní podmínky uzavřené bytové plochy panelových sídlišť a bytových domů. Bydlet v prostorném domě s velkou zahradou někde na konci města nebo na polosamotě se týká pouhého zlomku obyvatelstva, ačkoli v moderních katalozích vybavení domácností častěji vídáme fantastické záběry z horských vil s prostorným bazénem nebo překrásných výhledů od dřevostaveb na prostorné louce.
Bydlení na malé bytové ploše dobře znají více než tři čtvrtiny obyvatel střední Evropy. Počítá se tu doslova každý metr čtvereční, zvláště tam, kde lidem schází fantazie, a kde si nedokážou sami poradit, jak účelně, a přitom esteticky a vkusně bytový prostor zařídit. Bytoví architekti se často setkávají se starými, již dávno překonanými způsoby rozmístění nábytku a zařízením domácností. Jedním z nejpalčivějších problémů je prostornost a zároveň dostatek úložného prostoru.
V malém bytě se počítá každý centimetr
Jistým řešením jsou vestavěné skříně na míru, ovšem citlivě posazené do míst, která prakticky neobýváme. Mohou zaplnit různé nevyužité rohy a výklenky, přičemž se dveře nemusí otevírat do pravého úhlu, nýbrž posuvně podél čelní stěny. Dalším výrazným pomocníkem jsou postele z masivu s úložným prostorem. Každé lůžko vám ukrojí z podlahové plochy kus místa, tak proč jej nevyužít efektivně? Mohou to být zvýšené postele či palandy kombinované s psacím stolem, komodami, úložnými boxy, nebo jen zabudované skříňky pro ukládání lůžkovin, oděvů. Obuvi a dalších předmětů. A pamatujte – čím méně skříněk kolem sebe máte, tím snazší úklid a hlavně lépe proudící energie. V příliš těsném prostředí se budete cítit brzy unaveni a vaše tělo se bude hůře regenerovat.