Auto

Trabant

Levný automobil, díky kterému si mohly splnit sen o vlastním autu i české rodiny. Na začátku stály dvě automobilky Audi a Horch ve Zwickau, které se později sloučily na největšího výrobce automobilů v NDR. Začátkem padesátých let dvacátého století výrobci ve Zwickau pilně pracovali na vývoji materiálu, který by nahrazoval tradiční ocelové plechy používané na karosérii, kterých v té době byl nedostatek. Nakonec vývojáři přišli s materiálem duroplast, který byl spojením bavlněného odpadu a pryskyřice.
Trabant zepředu a zezadu
Tento materiál byl poprvé použit do vozu P70, předchůdce trabantu. V roce 1957 pak odstartovala výroba trabantu s označením P50. Vůz byl vybaven dvoutaktním dvouválcovým motorem o objemu 500 ccm. Tehdy dosahoval maximální rychlosti 90 km/h. Postupem času prošel trabant menšími či většími vylepšeními. Například verze Trabant Camping s posuvnou skládací střechou a předními sedadly, které se daly sklopit do vodorovné polohy pro milovníky kempování. Trabant byl vyráběn až do roku 1991. Za víc jak 30 let bylo vyrobeno přes 3 miliony těchto automobilů.
Trabant je i dnes stále hitem. Nadšenci se sjíždějí i zdaleka na setkání těchto automobilů. Možná budete znát i originální cestopisy s trabantem kolem světa v čele s Danem Přibáněm. Nedávno proběhla na české televizi premiéra poslední výpravy trabantem tam a zase zpátky.
Nakreslený trabant
Parta lidí cestuje mimo jiné i s trabanty postupně napříč celým světem. A ač je to s podivem, tento malý zázrak na čtyřech kolech to zvládne i když ne zcela bez problému. Kromě úžasných záběrů na krajinu, kterou míjí, na lidi, které po cestě potkávají není v dokumentu nouze o spoustu momentů, kdy trabant opět nejede a je potřeba něco opravit. Během sledování člověk získá dojem, že někdy není až možné, jaké štěstí má posádka při nacházení náhradních dílů, a především šikovných svářečů. Dokumenty jsou velmi poutavé a klobouk dolů, že se do něčeho takového vůbec pustili.